5 راه خلاقانه برای راحتی بیشتر در شستن ظروف

۱۱ بهمن ۱۳۹۷ / تمیزی و نظافت

پس از صرف یک وعده شام هیجان انگیز و خوشمزه و لذت دور هم بودن بر سر سفره ی غذا، تنها چیزی که حوصله ی انجام آن را نداریم، شستن کوهی از ظروف و ابزار غذاخوری چرب و کثیف است و انجام این کار های سخت پس از صرف غذا، خسته کننده و حوصله سر بر به نظر می رسد و همچنین لذتی که از خوردن یک شام خوشمزه پیدا کرده بودیم را کاملا نابود می کند. اما تاخیر در شست و شوی ظروف و ابزار غذاخوری، موجب آن می شود که کار شست و شوی ما را سخت تر کند. زیرا با گذشت زمان، از بین بردن لکه های روی ظروف سخت تر می شود. اما به توجه به نکاتی که در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم، از میزان این سختی کاسته و زحمت شما را در شستن ظروف کاهش می دهیم.

1) قبل از صرف شام، ماشین ظرف شویی خود را خالی کنید.
هیچ چیز بدتر از این نیست که هنگام شستن ظروف، متوجه شوید که علاوه بر تعداد زیاد ظرف کثیف، تعدادی دیگری از ظروف کثیف نیز قبلا داخل ماشین ظرف شویی قرار گرفته اند. زیرا برخی افراد، ترجیح می دهند تا در طی روز، ظروف کثیف خود را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهند تا در پایان روز آن ها را یک مرتبه بشویند. اما بهتر است این کار را قبل از صرف شام انجام دهید تا ماشین ظرفشویی، ظرفیت لازم را برای ظروفی که بعد از خوردن شام، کثیف می شوند را داشته باشد.

2) وسایل مورد نیاز در آشپزی را کاهش دهید.
مثلا اگر قرار است تمامی موادی که برای آشپزی استفاده می کنید را در نهایت داخل یک ظرف بریزید، این کار را تنها با یک ظرف انجام دهید و از کثیف کردن تعداد بیشتر ظروف بپرهیزید. همچنین تا حد امکان قاشق و چنگال و چاقوی کمتری را در حین آشپزی کثیف کنید و اجازه دهید تا کار شستن ظروف برای شما آسان تر گردد.

شستشوی ظرف کثیف

3) در اسرع وقت به شستن بپردازید.
از زمان خود به خوبی استفاده کنید. مثلا اگر منتظر جوش آمدن آب هستید، یا منتظر هستید که خورشت شما جا بیافتد و کاملا پخته شود، فرصت مناسبی است تا در این حین، ظروفی که تا آن لحظه کثیف کرده اید و دیگر به آن نیازی ندارید را بشویید و به این ترتیب از بار ظروف کثیف پس از صرف شام بکاهید.

4) سطح زباله را نزدیک خود نگه دارید.
هنگامی که مشغول پوست گرفتن سبزیجات و یا خرد کردن مواد اولیه هستید، سطح زباله را در دسترس نگه دارید تا دورریز مواد خود را مستقیما داخل سطل بریزید. به این شکل دیگر ظرفی برای ریختن پسماند آشپزی شما در آن، کثیف نمی شود.

5) ظروف را قبل از شستشو خیس کنید.
قبل از اینکه ظروف کثیف خود را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید تا برای مدت طولانی داخل آن بمانند، بهتر از که ظروف را با آب داغ و با کمی مواد شوینده بشویید و سپس داخل ماشین ظرف شویی قرار دهید. این کار باعث می شود که لکه ها روی سطوح ظروف خشک نشوند و به راحتی شسته شوند و در نتیجه پس از انجام شست و شو با ماشین ظرف شویی، لکه ای روی ظروف باقی نماند.