گیاهان مناسب برای خانه شما

۱۰ بهمن ۱۳۹۷ / سبک زندگی

طبیعت و سرسبزی، سبب القای حس سرزندگی در انسان می شود. با رشد روزافزون زندگی شهری، بشر طبیعت را از زندگی خود دور کرده است و ابزارآلات ساختمانی و ماشین آلات شهری را جایگزین آن کرده است. می توانیم با نگهداری گیاهان در منزل خود، طبیعت را به خانه ی خود بازگردانیم و از مزیت های مفید آن بهره مند شویم. البته تمام گیاهان با محیط های شهری سازگار نیستند و زود از بین می روند. اما گیاهانی هستند که برای رشد در خانه مناسب هستند و می توانید با مراقبت های اولیه از آن ها، از زیبایی سرشار و طراوت آن ها لذت ببرید. دراین مطلب قصد داریم تا با توجه به ویژگی های هر گیاه و خصوصیات آن، برای هر قسمت از خانه ی شما یک گیاه مناسب معرفی کنیم تا از ویژگی های مختلف گیاهان متناسب با مکان استفاده از آن ها بهره شوید.

گیاه پوتوس طلایی (مناسب برای اتاق نشیمن):
این گیاه، از آن دسته گیاهانی است که به راحتی رشد می کند و در داخل خانه می تواند تا 3 متر قد بکشد. این گیاهان بلند قامت، می توانند در نور کم و آبیاری نامنظم به خوبی رشد کنند. آویزان کردن این گیاه از سقف در کنار پنجره، باعث بلند جلوه داده ارتفاع سقف اتاق می شود. تنها نکته در نگهداری آن، این است که هر هفته خاک آن را بررسی کنید و در صورتی که خشک بود، مقدار آب به آن اضافه کنید.

پوتوس طلایی

گل یاسمن (مناسب برای اتاق خواب):
عطر و بوی گل یاسمن، سبب آرامش و خواب عمیق می شود و می تواند اضطراب موقع خواب را از بین ببرد. تحقیقات نشان داده است که افرادی که در هنگام خواب، عطر بوی گل یاسمن را استشمام کرده اند، در هنگام خواب جنب و جوش کمتری نسبت به افرادی که بوی گل های دیگر را استشمام کرده اند، داشته اند. همچنین گل یاسمن بسیار خوش بو است. برای نگهداری از گل یاسمن، احتیاج به یک محیط خنک و مرطوب دارید.

گل یاسمن

گیاه فیلودندرون یا گوش گرگی (مناسب برای حمام):
این گیاه برای رشد احتیاج به محیط مرطوب و نور غیرمستقیم دارد. در واقع حمام محیط بسیار مناسبی برای رشد آن ها است. برای نگهداری از این گیاه، هر هفته یک بار به آن آب بدهید و بین هر بار آبدهی، صبر کنید تا خاک گیاه کاملا خشک شود. اگر برگ های این گیاه شروع به پژمردگی کند، به این معنی است که به اندازه ی کافی به آن آب نداده اید یا اینکه بیش از اندازه آب داده اید. پس همواره میزان رطوبت خاک آن را چک کنید.

فیلودندرون

گیاه سوسن صلح (مناسب برای اتاق کار):
این گیاه علاوه بر زیبایی زیادی که دارد، نگهداری آسانی هم دارد. این گیاه با نور غیرمستقیم و بدون توجه آنچنانی به راحتی رشد می کند. لذا برای میز کار مناسب است. برای نگهداری از سوسن صلح، لازم است که هر هفته به آن آب دهید. همچنین در صورت مشاهده ی برگ زرد، به این معنی است که نور زیادی به آن تابیده شده است و باید کمی از نور مستقیم فاصله بگیرد. اگر در خانه ی خود گربه نگهداری می کنید، از نگهداری این گیاه صرف نظر کنید. زیرا این گیاه برای گربه ها سمی است و در صورت خوردن آن، موجب نارسایی کلیه در آن ها و در نتیجه تلف شدن آن ها می شود. لذا در این حالت بهتر است از گیاه ارکیده استفاده کنید. زیرا شرایط نگهداری آن مشابه سوسن صلح است و مشکلی برای گربه ی خانگی شما ایجاد نمی کند.

گیاه سوسن صلح