روش اصولی تمیز کردن عینک

۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / تمیزی و نظافت

تمیز کردن روزانه ی عینک، بهترین روش برای نگهداری از آن است تا همیشه زیبا به نظر برسند و موجب ایجاد خط و خش روی آن نشود. اما روش های زیادی برای این کار وجود دارد که بسیاری از آن ها اشتباه است. در این مطلب سعی داریم که راه صحیح تمیز کردن عینک را عنوان کنیم.

عینک

مراحل تمیز کردن شیشه ی عینک:
با انجام مراحل زیر بدون خطر آسیب رساندن به عینک و ایجاد خراش روی عدسی آن، به راحتی می توانید شیشه ی عینک خود و فریم آن را تمیز کنید. این مراحل برای عینک های آفتابی، عینک های ورزشی و عینک های محافظی نیز کاربرد دارد.

1) دست خود را به طور کامل بشویید و خشک کنید.
قبل از اقدام به شستن عینک، از تمیز بودن دست های خود مطمئن شوید تا هیچ گونه کثیفی، چربی و گرد و غبار روی دستانتان نباشد تا به شیشه ی عینک منتقل شود. از مایع دستشویی فاقد نرم کننده و یا مایع ظرف شویی برای تمیز کردن دست هایتان استفاده کنید.

2) عینک خود را با جریان ملایمی از آب ولرم بشویید.
این کار باعث پاک شدن گرد و غبار و سایر کثیفی ها از روی شیشه ی عینک می شود و باعث می شود که از خراشیده شدن سطح شیشه ی عینک در هنگام شست و شوی آن جلوگیری شود. از آب داغ برای شست و شوی عینک خود پرهیز کنید زیرا ممکن است باعث آسیب به لایه ی محافظ شیشه ی عینک شود.

3) به هر دو شیشه ی عینک خود، مقدار کمی مایع ظرفشویی بمالید.
اکثر مایع های ظرفشویی فشرده شده هستند، پس فقط از مقدار بسیار کمی از آن ها استفاده کنید. همچنین می توانید یک یا دو قطره از مایع ظرفشویی را روی انگشتانتان بریزید. از شوینده هایی استفاده کنید که فاقد نرم کننده و یا مرطوب کننده هستند.

4) به آرامی با دستان خود، مایع ظرفشویی را به هر دو طرف شیشه ی عینک و فریم آن را بمالید.
مطمئن شوید که تمامی قسمت های عینک تمیز شوند. قسمتی که عینک روی بینی قرار می گیرد، دسته های آن و قسمت های انتهایی آن را کاملا تمیز کنید. همچنین قسمت هایی که فریم عینک به شیشه ی آن اتصال دارد را با دقت بیشتری تمیز کنید. زیرا در این قسمت ها بیشترین میزان تجمع گرد و غبار و کثیفی رخ می دهد.

5) عینک خود را به طور کامل با آب بشویید.
عدم آبکشی کامل عینک باعث می شود که مایع ظرفشویی روی آن باقی بماند و لکه دار شود. لذا عینک خود را چندین بار با آب بشویید تا کاملا تمیز شود.

6) عینک خود را بتکانید تا آب آن تا حدودی خارج شود و خشک شود.
عینک خود را به دقت بررسی کنید تا کاملا تمیز شده باشد.

7) عینک خود را به آرامی با یک حوله ی نرم و یا یک دستمال بدون پرز خشک کنید.
از دستمال نرم مخصوص عینک و یا حوله ی نرم و بدون پرز برای تمیز کردن و خشک کردن شیشه ی عینک خود استفاده کنید. زیرا ممکن است الیاف کلفت و زبر باعث ایجاد خراش و خط و خش روی لنز عینک شوند.

8) شیشه ی عینک را بررسی کنید تا کثیفی روی آن باقی نمانده باشد.
اگر همچنان کثیفی و لک روی عینکتان باقی مانده است، با استفاده از دستمال های ریزبافت، آن ها را تمیز کنید.

اگر انجام مراحل بالا برای شما سخت است و یا مواد و لوازم لازم را برای انجام آن ها ندارید، می توانید از تمیز کننده های مخصوص عینک که از قبل مرطوب شده اند استفاده کنید و به راحتی عینک خود را تمیز کنید.