رفع خط و خش از سطوح چوبی

۱۴ بهمن ۱۳۹۷ / تعمیرات و نگهداری

سطوح چوبی معمولا به راحتی خراش برمیدارند و در صورت به وجود آمدن خط و خراش بر روی آن ها، زشت و مستعمل به نظر می رسند. به عنوان مثال میز چوبی از آن دسته محصولات چوبی است که به مرور زمان به قرار دادن بشقاب و چنگال و لوازم پذیرایی روی آن، خط و خش بر میدارد و چهره ی زشتی به خود می گیرد. خوشبختانه می توان به سادگی با روش های درست و اصولی این خط و خش ها را برطرف کرد. در این مطلب قصد داریم تا روش از بین بردن خط و خراش های سطحی را از روی سطوح چوبی به شما معرفی کنیم.
توجه داشته باشید که در صورتی که مبلمان و یا میز نهارخوری شما گران قیمت و آنتیک است، قبل از انجام مراحل زیر، شرایط ویژه ی آن را بررسی کنید و پس از اطمینان، اقدام به رفع خط و خش از آن ها کنید. زیرا به دلیل ویژگی های متمایز برخی از آن ها، ممکن است به آن ها آسیب وارد شود.

نوع خراش را شناسایی کنید:
قبل از شروع کار باید نوع خراش را شناسایی کنید و با توجه به آن اقدام به رفع خط و خش بکنید. اگر ناحیه ای که خراش به آن وارد شده است، هم رنگ سایر سطوح آن است، نشان دهنده ی آن است که خراش باعث کنده شده لایه ی رویی سطح چوبی نشده است و تنها آن نقطه فشرده شده است. در صورتی که خراش رنگ دیگری نسبت به سایر نقاط آن سطح دارد، به معنی آن است که خراش عمیق تر بوده و قسمتی از سطح چوب کنده شده است.

خراش هایی که تنها باعث فرو رفتن سطح شده است و به لایه محافظ رویی آسیبی نزده است:
یک ترکیب مساوی از آب لیمو و روغن زیتون تهیه کنید. سپس با استفاده از یک دستمال نرم، این ترکیب را به روی خراش به آرامی بمالید تا خراش ها از بین بروند. سپس با استفاده از پولیش و یا روغن چوب، کل سطح چوبی را با استفاده از دستمال نرم، یکدست پولیش کاری کنید تا تمامی خراش ها و خطوط از بین بروند.

از بین بردن خراش چوب با گردو

خراش هایی که به لایه ی روکش چوب آسیب وارد کرده است:
یک گردو را روی قسمتی که خراش عمیق ایجاد شده است بکوبید تا خرده های گردو خراش ها را پر کنند. 5 الی 10 دقیقه صبر کنید تا روغن گردو جذب چوب شود و خراش ها برطرف شود. سپس با اعمال یک لایه پولیش بر روی چوب، تمامی خراش ها عمیق نیز از بین می روند و سطح میز یکدست می شود.

خراش های عمیق روی سطوح چوبی که رنگ شده اند:
در این حالت، تنها راه از بین بردن اینگونه خراش ها این است که دقیقا همان رنگی که به سطح چوب زده شده است را در اختیار داشته باشید و یا اینکه مشابه آن را تهیه کنید. با استفاده از یک خلال دندان و یا گوش پاک کن، آن را داخل رنگ ببرید و به آرامی روی خراش بمالید تا محو شود و از بین برود.