از شر سوسک های خانگی خلاص شوید!

۲۹ بهمن ۱۳۹۷ / تمیزی و نظافت

سوسک ها یکی از منفورترین و چندش آور ترین آفات در خانه های ما هستند و متاسفانه کنترل آن ها کار آسانی نیست. در حال حاضر حدود 3500 نوع سوسک مختلف در جهان کشف شده است. تعداد بسیار زیادی از آن ها در خانه ها به صورت مخفیانه وجود دارند و همچنین در هتل ها، رستوران ها و مراکز خرید نیز یافت می شوند. سوسک ها از پس مانده های خوراکی انسان ها تغذیه می کنند و همچنین با خوردن غذاها، آن ها را به بزاغ خود آلوده می کنند که می تواند برای سلامتی ما بسیار خطرناک باشد. در این مطلب سعی داریم تا روش صحیح مبارزه با این موجودات مزاحم را بررسی کنیم.

تمهیدات لازم و رعایت بهداشت
رعایت نظافت و بهداشت یکی از مهم ترین عوامل در مقابه با سوسک های خانگی است و از ورود آن ها به محیط خانه ی ما جلوگیری می کند. شواهد نشان می دهد که حتی موثرترین و بهترین روش های مقابله با سوسک ها نیز در صورت عدم رعایت بهداشت و نظافت بدون نتیجه می مانند. از بین بردن منابع غذایی برای سوسک ها و همچنین آب، باعث می شود که آن ها را از خانه ی خود دور کنیم. بعضی اوقات، ممکن است حتی در صورت رعایت کردن نظافت، با سوسک ها مواجه شویم. جاهای مهمی که احتیاج به نظافت دارند عبارتند از:

  1. تمیز کردن لوازم خانگی
  2. خالی کردن کابنیت ها و تمیز کردن آن ها
  3. محدود کردن صرف غذا تنها در یک جای مشخص از خانه (به طور مثال سالن پذیرایی)
  4. تمیز کردن کامل آشپزخانه، هر شب قبل از خواب
  5. تمیز نگه داشتن سطل زباله و گذاشتن درب روی آن
روغن نعنا فلفلی

ماده ای که سوسک ها از آن فراری هستند!
سوسک ها از روغن نعناع فلفلی متنفر هستند و بیشتر خزندگان از این روغن بدشان می آید. با تهیه ی این روغن از عطاری ها، با استفاده از یک دستمال تمیز و خشک، آن را به سطوح صاف مورد نظر بمالید. به این صورت سوسک ها از آن محل فراری می شوند. همچنین به علت بوی نعنا که از این روغن متصاعد می شود، یک بوی تازه و شاداب به خانه می دهد.
این روغن باعث نابودی و مرگ سوسک ها نمی شود و تنها باعث فراری دادن آن ها می شود. پس با استفاده ی مداوم از این روغن، به نتیجه ی دلخواه خود می رسید و از شر سوسک ها خلاص می شوید.

ژل سوسک کش

ژل سوسک کش
یکی دیگر از روش های مقابله و از بین بردن سوسک ها، استفاده از ژل سوسک کش است که به صورت یک طعمه برای آن ها، باعث از بین رفتن آن ها می شود. این ژل ها یک سم بسیار قوی برای کشتن سوسک ها هستند. با قرار دادن این ژل به صورت طعمه در نقاط مختلف خانه، سوسک ها به سمت آن جذب می شوند و با خوردن ژل مسموم می شوند و می میرند. هرچند که این طعمه ها باعث جذب تمام سوسک های خانه نمی شوند و تنها در همان قسمتی که طعمه را قرار می دهید کارساز هستند. اما با قرار دادن آن در نقاطی مانند زیر طاقچه، زیر وان حمام، کنار دستشویی و تمام جاهایی که احتمال می دهید سوسک ها حضور داشته باشند، می توانید به راحتی آن ها را از بین ببرید.